Poniżej przedstawiamy listę książek podarowanych dla biblioteki szkolnej ZSP1 w ramach obchodów święta bibliotek szkolnych, które obchodzone było w październiku. Serdecznie dziękujemy za wszystkie dary.
1. „Woal” A. Weloso Historia miłości młodego Portugalczyka do Hinduski, ze Świętą Inkwizycją w tle. Miguel zostaje wysłany do portugalskiej kolonii w Indiach, aby na miejscu dbać o interesy swojej rodziny. Po przybyciu spotyka donę Ambę. Żaden człowiek nigdy nie widział jej twarzy – zawsze jest przesłonięta woalem. Jedni twierdzą, że jest ona straszliwie oszpecona, inni, że kobieta jest niezwykłą pięknością i swą urodą doprowadza mężczyzn do zguby. Zaintrygowany Miguel za wszelka cenę pragnie ujrzeć twarz Amby, co narazi go na śmiertelne niebezpieczeństwo
2. „Kochanie” D. Steel Po śmierci ojca młodziutka Bettina Daniels zostaje bez grosza przy duszy, zdana tylko na własne siły. U boku kolejnych mężów szuka własnego miejsca w życiu, pragnąc uczynić je przede wszystkim swoim. Upór w połączeniu z talentem daje efekty, aczkolwiek Bettina musi pokonywać przesądy obyczajowe i schematy w myśleniu o roli kobiety zarówno w rodzinie, jak i w społeczeństwie.
3. „Gra w kości” E. Chereźińska Otto III to dwudziestoletnie genialne cesarskie dziecko, któremu powierzono władzę nad największa potęgą chrześcijańskiego świata. Od trzeciego roku życia w cesarskiej koronie. Zmęczony władzą, znajduje upodobanie w ekstazie.
Bolesław Chrobry to trzydziestotrzyletni mężczyzna. Świadomy siebie, rozgrywający sojusze. Kocha kobiety, seks, szaleńcze polowania, przyjaciół, mocne wrażenia. Pragnie korony i dla niej gotów jest na wszystko. Europa wchodzi w rok tysięczny. Dochodzi do spotkania świata Bolesława Chrobrego i świata Ottona III. Każdy z władców zagra wtedy o wszystko.
Co się wydarzy, gdy Bolesław stanie z Ottonem twarzą w twarz?
4. „Dwaj bracia” B. Elton Dopiero co urodziłam bliźnięta. Nie ma wody. Nie ma ogrzewania. Nie ma światła i nie ma jedzenia. Czy możemy przełożyć kwestię napletków chłopców na inny dzień? Jest rok 1920, Berlin. Frieda Stengel, niemiecka Żydówka, rodzi Paulusa i Ottona. W Monachium – powstaje zbrodnicza NSDAP. Losy bliźniaków wydają się przesądzone. Jeden z chłopców trafia do szkoły kadr Wehrmachtu i SS, drugi walczy na froncie. W imię miłości do tej samej dziewczyny. Jeden kieruje się sercem, drugi – rozumem. Czy kłamstwo i zdrada to jedyna gwarancja przeżycia? Czy los można przekupić, a miłość jest ślepa? Wojna się kończy, ale życie pisze najbardziej nieoczekiwane scenariusze dla tych co przeżyli. W brytyjskim Secret Service i komunistycznej Stasi.
5. „Central Park” G. Musso Alice i Gabriel nie pamiętają wczorajszej nocy. Ale długo o niej nie zapomną. Nowy Jork, 8.00 rano. Alice i Gabriel budzą się na ławce w Central Parku skuci kajdankami. Nie znają się i nie pamiętają, żeby się kiedykolwiek spotkali. Poprzedniego wieczoru Alice bawiła się z przyjaciółkami na Polach Elizejskich, a Gabriel grał na pianinie w dublińskim klubie. Niemożliwe? A jednak… Jak wplątali się w tę niebezpieczną historię? Plamy czyjej krwi znajdują się na koszulce Alice? Dlaczego w jej broni brakuje jednego pocisku? Alice i Gabriel nie mają wyjścia – musza połączyć siły, aby wyjaśnić, co im się przydarzyło, aby wrócić do normalności. Ale to, co odkryją, wywróci ich życia do góry nogami.
6. „Konan Destylator” A. Pilipiuk Jakub Wędrowycz to przerażający wiekowy ochlapus, wiejski egzorcysta, bimbrownik i kłusownik, porażający otoczenie wyglądem, zapachem i kulturą osobistą – a raczej jej brakiem. W towarzystwie równie odrażających kumpli pije, produkuje samogon, wdaje się w awantury oraz wypełniając wolę przodków regularnie likwiduje przedstawicieli wrogiego rodu – Bardaków. W postaci Wędrowycza jak w soczewce skupiają się wszelkie możliwe polskie wady, przywary i stereotypy – ale jego chamstwo, wieśniactwo, buractwo, brak rozterek i hamulców moralnych oraz bogaty arsenał broni i materiałów wybuchowych zapewniają mu przewagę nad każdym przeciwnikiem.
7. „Nikt nie widział, nikt nie słyszał” M. Warda Poruszająca, współczesna powieść o zaginionych dzieciach i skutkach, jakie ich zniknięcie wywołało na zawsze u najbliższych. Lena od dwudziestu lat próbuje dojść, gdzie podziewa się jej mała siostrzyczka Sara, która nagle „wyparowała” z podwórka w Gdyni. Co przydarzyło się Agnieszce, młodej Polce z Paryża? Kim jest zalękniona kobieta odnaleziona przez policję na plaży w Łebie? Czy któraś z nich jest zaginioną Sarą?
8. „Trzy boginie” N. Roberts Rok 1915. Niemiecka torpeda uderza w luksusowy transatlantyk "Lusitania", powodując śmierć ponad 1500 osób. Ratuje się garstka ludzi, a wśród nich drobny złodziejaszek, który tuż przed katastrofą zdążył przywłaszczyć sobie srebrną figurkę greckiej bogini. Nie wie, że jest ona jedną z trzech statuetek, które razem stanowią bezcenny skarb.
Rok 2002. Statuetka, która przez blisko sto lat pozostawała w rękach rodziny, zostaje ponownie skradziona. Rodzeństwo Sullivanów postanawia odzyskać skarb prapradziadka i zdobyć fortunę. Poszukiwania zawiodą ich do Irlandii, Helsinek, Pragi i Nowego Jorku, gdzie o trzy boginie toczyć się będzie walka na śmierć i życie.
9. „Wyspa trzech sióstr” N. Roberts
10. „Zemsta ubiera się u Prady” L. Weisberger Kontynuacja książki „Diabeł ubiera się u Prady”. Andy jest w trakcie przygotowań do ślubu, gdy na horyzoncie pojawia się Miranda pragnąca odkupić jej czasopismo. Czy i tym razem bohaterka wygra walkę z diabłem ?
11. „Hinduska służąca” B.L. Baker Podczas wakacji w Indiach Kiria, ambitna szefowa dużej korporacji, poznaje Santoszi, byłą niewolnicę, która pracuje jako sprzątaczka i mieszka w schronisku dla bezdomnych kobiet w Madrasie. Przerażona tamtejszymi warunkami, Kiria postanawia pomóc. Wyruszając w pełną wrażeń podróż, te dwie kobiety nauczą się wiele o sobie, i odkryją piękno i magie Indii.
12. „Między nami” Ch. Cleqave Piękna, pełna ciepła i nietypowo przedstawiona historia dwóch kobiet. Jedna jest młodziutką uciekinierką z Nigerii, a druga dojrzałą Brytyjką, kobietą sukcesu, redaktorką prestiżowego magazynu. Reprezentują dwa kompletnie rożne światy, a mimo to, ich ścieżki w pewnym momencie sie przecinają – w czasie wyjazdu do Afryki, wychodząc poza tzw. bezpieczna strefę, pani redaktor na plaży przypadkowo poznaje dziewczynę. Kilka lat później między kobietami rodzi się nietypowa przyjaźń. Ich więź zostaje poddana ostatecznej próbie, gdy każda z nich musi podjąć niesłychanie trudną decyzję...
13. „Klub filmowy Meryl Strep” M. March Trzy siostry - dwie rodzone i jedna cioteczna - dorastające w cieniu tragedii, jaka przed kilkunastu laty dotknęła ich bliskich, zostają wezwane przez matkę ostatniej z nich do prowadzonego przez nią pensjonatu, gdzie otrzymują szokującą wiadomość. Isabel, June i Kat nieoczekiwanie zamieszkują w jednym pokoju na poddaszu pensjonatu. Lolly, ciotka dwóch pierwszych i matka trzeciej, prosi je o pomoc i zaprasza do uczestniczenia w cotygodniowym wieczorze filmowym. W pensjonacie trwa właśnie miesiąc filmów z udziałem Meryl Streep. Każda z kobiet spogląda na swoje życie przez pryzmat oglądanych filmów i na własnej skórze doświadcza magii kina.