Realizacja zakupów w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

Przypominamy że nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. W związku z tym za nami pierwszy zakup książek do biblioteki a kolejne zamówienie zostało już złożone. Poniżej przedstawiam listę książek jakie możecie już wypożyczać w naszej bibliotece a kolejne książki dotrą do nas już w następnym tygodniu.

Jeśli macie jakieś propozycje czekamy na Was w bibliotece – przekażcie nam je a postaramy się je zrealizować.

1.      „Luonto” M. Darwood (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ)

Podczas trzęsienia ziemi siedemnastoletnia Chloris zostaje uratowana przez monstrualne ptaszysko. Orzeł jest Homanilem – dwudziestoletnim chłopakiem o imieniu Gratus. Zabiera dziewczynę do Luonto – osady, będącej odpowiednikiem biblijnej arki. Homanile żyją pod ludzką postacią, lecz gdy do głosu dochodzą silne emocje, ulegają przemianie w zwierzęta. Między Chloris a Gratusem rodzi się zakazane uczucie. Jaką misję mają do spełnienia Homanile? Czy związek człowieczej dziewczyny z Homanilem ma szansę na przetrwanie?

2.      „Denowelacja” R. Mróz

3.      „Przewieszenie” R. Mróz

Tom 3 i 4 popularnej serii z komisarzem Forstem autorstwa Remigiusza Mroza. To wciągająca powieść kryminalna z wątkami politycznymi i historycznymi, której akcja toczy się pod Giewontem.

4.      „Chajzerów dwóch” – tej pozycji nikomu nie trzeba przedstawiać. Ojciec – Zygmunt Chajzer i syn – Filip Chajzer w rozmowie o wszystkim.

5.      „Dziewczyna z pociągu” P.Hawkins (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Rachel każdego ranka dojeżdża do pracy tym samym pociągiem. Wie, że pociąg zawsze zatrzymuje się przed tym samym semaforem, dokładnie naprzeciwko szeregu domów.

Zaczyna się jej nawet wydawać, że zna ludzi, którzy mieszkają w jednym z nich. Uważa, że prowadzą doskonałe życie. Gdyby tylko mogła być tak szczęśliwa jak oni. I nagle widzi coś wstrząsającego. Widzi tylko przez chwilę, bo pociąg rusza……

6.      „Kiedy Cię poznałam” C. Ahern (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Jasmine kocha swoją pracę i dotkniętą zespołem Downa siostrę. Zmuszona do odejścia
z pracy stwierdza, że miłość do siostry to za mało, by nadać sens jej życiu. Rozpaczliwie próbuje znaleźć coś, co wypełniłoby bolesną pustkę. W bezsenne noce podgląda sąsiada z przeciwka, Matta Marshalla, znanego radiowego didżeja. Jasmine szczerze nienawidzi go za to, że podczas jednej z audycji nie zareagował na złośliwe komentarze dotyczące osób z zespołem Downa. Zawieszony za wybryki na antenie Matt pije, awanturuje się, jest utrapieniem dla okolicy. Zbieg okoliczności sprawia, że Jasmine coraz lepiej go poznaje i zaczyna po trosze uczestniczyć
w jego życiu. Każde z nich zmaga się z innymi przeciwnościami, każde musi pokonać inne problemy, ale ku swojemu zaskoczeniu odkrywają, że mogą być dla siebie wsparciem i że niechęć od przyjaźni dzieli niekiedy tylko jeden krok.

7.      „Sto milionów dolarów” L. Child. Jack Reacher to bardzo lubiany bohater książek Childa
a „Sto milionów dolarów” to już 21 tom serii o jego przygodach. To jedna z najpopularniejszych serii sensacyjnych na świecie, która również w naszej bibliotece cieszy się wielkim powodzeniem. Jack Reacher to były major Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych. Nie ma dokumentu ze zdjęciem, prawa jazdy, jedyny jego dobytek stanowi składana szczoteczka do zębów, wygasły paszport i karta płatnicza. Los jednak chce, że często natyka się na różne sytuacje, obok których nie może przejść obojętnie. Niezależnie jednak od trudności Reacher zawsze rozwiązuje je za pomocą intelektu i siły swoich mięśni.

8.      Ocal mnie” A. Glines (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Cage to pożeracz damskich serc, który żyje dniem dzisiejszym - jego życie to ciągła zabawa, dziewczyny na jedną noc, alkohol. Przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu, za karę zostaje wysłany na wieś, by tam pomagać w gospodarstwie. Eva, córka właściciela gospodarstwa, już dawno zapomniała, co to znaczy cieszyć się życiem. Wcześnie straciła matkę, na wojnie zginął jej narzeczony. Poznanie Cage burzy jej uporządkowane życie. Niestety Eva czuje, że zdradza zmarłego chłopaka. Rezygnuje z szansy na miłość, którą dał jej los. Czy szalony Cage, chłopak z innego świata, będzie umiał rozkochać ją w sobie? Czy wspólnie pomogą sobie zapomnieć
o przeszłości?

9.      „Mów do mnie” L. Scottoline. Bohaterem tej książki jest Eric Parrish, ordynator oddziału psychiatrii, który odnosi liczne sukcesy zawodowe. Dzięki zaangażowaniu personelu jego oddział został uznany za drugi w kraju pod względem jakości opieki. Tymczasem życie osobiste psychiatry pozostawia wiele do życzenia. Po rozstaniu z żoną zmaga się z obowiązkami samotnego ojca. Nagle cały świat Erica zaczyna drżeć w posadach za sprawą nowego pacjenta. Siedemnastoletni Max cierpi z powodu nieuchronnie zbliżającej się śmierci jego ciężko chorej, ukochanej babci. To w połączeniu z silną nerwicą natręctw oraz obsesyjnymi, naładowanymi przemocą fantazjami na temat pewnej dziewczyny czyni z niego pacjenta stanowiącego potencjalne zagrożenie. Przymusowe rytualne czynności powtarzane co piętnaście minut pomagają wyciszyć emocje chłopakowi u progu załamania. Kiedy dziewczyna stanowiąca obiekt jego obsesji zostaje znaleziona martwa, a on sam znika bez śladu, zaniepokojony Eric wyrusza na poszukiwania. Zaangażowanie psychiatry wzbudza podejrzenia policji.

10.  „Świat według Boba” , „Kot Bob i ja” (książki wybrane przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Pewnego chłodnego dnia James Bowen, uliczny muzyk, znalazł bezdomnego rudego kota skulonego na wycieraczce. James był wtedy niemalże na dnie – nie miał pracy i leczył się z uzależnienia od narkotyków. Nic dziwnego, że bał się wziąć odpowiedzialność za inne stworzenie. Zrobił to jednak – i zdobył najwierniejszego przyjaciela, który w zdumiewający sposób odmienił życie swojego pana.

11.  „Niebezpieczne kłamstwa” B. Fitzpatrik (książka wybrana przez uczniów do zakupów
w ramach NPRCZ) Po tym jak byłam świadkiem groźnego przestępstwa, zostałam objęta programem ochrony świadków i wysłana do spokojnego miasteczka na końcu świata. Moje życie rozpadło się na milion kawałków. Nie potrafię się tu odnaleźć. Miałam rozpocząć ostatni rok liceum. Miałam być z chłopakiem, którego kocham, ale zostaliśmy rozdzieleni. Teraz
w moim życiu pojawił się ktoś inny – czy mogę mu zaufać? Coraz trudniej jest mi ukrywać uczucia. Coraz trudniej jest też kłamać.

12.  „Zostaw mnie” G. Forman (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Maribeth Klein to wiecznie zabiegana pracująca matka. Wszystko co wiąże się z domem, z mężem i z dziećmi spoczywa na jej barkach – nawet w czasie rekonwalescencji po zawale zwolniona jest jedynie od obowiązków zawodowych. Po chorobie Maribeth nabiera przekonania, że nie jest w stanie sprostać wymaganiom wszystkich wokół, decyduje się więc na krok zupełnie nie do pomyślenia. Pakuje się i wyjeżdża. Dzięki wsparciu nowych przyjaciół udaje jej się odkryć
w sobie tajemnice, które dotychczas skrywała nie tylko przed rodziną, ale nawet przed samą sobą. „Zostaw mnie” to intrygująca książka o lękach, przed którymi wszyscy staramy się uciekać.. Jej książka to wciągająca analiza współczesnego macierzyństwa wraz ze wszystkimi jego niejednoznacznościami, a także próba odpowiedzi na pytanie: co się dzieje, gdy dojrzała kobieta porzuca dom?

13.  Osobliwy dom pani Peregrine” R. Riggs (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. Czy Jakub zmierzy się z potworami ze swoich snów? Czy osobliwe dzieci ze starych fotografii pokazywanych przez dziadka naprawdę istniały? Co jest bajką, a co prawdą? Co jest faktem, a co urojeniem?

14.  „PS I like you” K. West (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Co robisz, gdy podczas lekcji chemii w głowie wirują ci zamiast pierwiastków fragmenty ulubionych piosenek? Lily po prostu zapisała wers z ukochanego utworu na ławce. Niczego nie oczekiwała, a jednak następnego dnia zobaczyła, że ktoś dopisał kolejne zdanie. Ktoś, kto najwyraźniej zna tekst tej piosenki. Jak to możliwe, że w tej nudnej szkole ktoś także kocha alternatywne zespoły? Wkrótce ławkowa korespondencja między Lily a tajemniczym miłośnikiem muzyki nabiera tempa. Rozmawiają nie tylko o muzyce, ale i o swoich problemach i stają się sobie coraz bliżsi. Kim jest ta tajemnicza bratnia dusza?

15.  Małe wielkie rzeczy” J. Picoult. Ta pozycja nr 1 na liście bestsellerów „New York Timesa”. Kiedy po rutynowym zabiegu umiera noworodek, ojciec dziecka oskarża o morderstwo afroamerykańską pielęgniarkę. Uprzedzenia rasowe, przywileje, władza – to jedynie część kwestii, które porusza w swojej powieści.

16.  „Zanim się pojawiłeś” j. Moyes (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) Co robisz, jeśli chcesz uszczęśliwić osobę, którą kochasz, ale wiesz, że to złamie twoje serce? Jest wiele rzeczy, które wie ekscentryczna dwudziestosześciolatka Lou Clark. Wie, ile kroków dzieli przystanek autobusowy od jej domu. Wie, że lubi pracować w kawiarni Bułka
z Masłem i że chyba nie kocha swojego chłopaka Patricka. Lou nie wie jednak, że za chwilę straci pracę i zostanie opiekunką młodego, bogatego bankiera, którego losy całkowicie zmieniły się na skutek tragicznego zdarzenia sprzed dwóch lat. Will Traynor wie, że wypadek motocyklowy odebrał mu chęć do życia. Wszystko wydaje mu się teraz błahe i pozbawione kolorów. Wie też, w jaki sposób to przerwać. Nie ma jednak pojęcia, że znajomość z Lou wywróci jego świat do góry nogami i odmieni ich oboje na zawsze.

17.  „Dziewczyna którą kochałeś” J. Moyes (książka wybrana przez uczniów do zakupów w ramach NPRCZ) W życiu Liv nic nie poszło zgodnie z planem. Zamiast cieszyć się miłością męża

Zai myśleć o przyszłości, została sama. Jedyne, na co ma ochotę, to wejść pod kołdrę i już nigdy nie wyściubiać spod niej nosa. Wypić o jeden kieliszek wina za dużo i zapomnieć o mailach od komornika i mężczyźnie, który miał być spełnieniem marzeń, a zniknął bez słowa. Jedyne, co pomaga jej przetrwać, to portret dziewczyny, zaręczynowy prezent. Najcenniejsza rzecz, jaką ma. Kiedy ktoś chce jej go odebrać, Liv zaczyna walczyć. O obraz i o siebie.

18.  „Oszukana” Ch. Link Kate Linville, policjantka pracująca w Scotland Yardzie, czuje, że odebrano jej szczęśliwe życie. Ojciec był jedyną osobą, którą ta nieśmiała i samotna kobieta tak naprawdę kochała, więc kiedy zostaje w brutalny sposób zamordowany w swoim domu, Kate traci ostatnie oparcie. Policjantka nie ufa uzależnionemu od alkoholu miejscowemu śledczemu, dlatego postanawia sama rozwiązać zagadkę tajemniczej zbrodni. Z czasem coraz bardziej przekonuje się, że przeszłość ojca była ułudą, a on zupełnie innym człowiekiem niż ten, za którego uważała go przez całe życie…