Od pięciu lat, z inicjatywy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, organizowana jest akcja „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast wolontariusze rozdają papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania w Getcie Warszawskim w kwietniu 1943 roku.

Żonkile związane są z postacią Marka Edelmana, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile.

Żonkil to symbol pamięci o ofiarach powstania, o ich desperacji, chęci walki , o wielkim poświęceniu. Przypinając w tym dniu żonkila do ubrania dajemy dowód pamięci  o tych wszystkich osobach.

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 już po raz trzeci bierze w tej akcji. Inicjatorem jej jest pani Beata Tracz – nauczyciel bibliotekarz ZSP1. Uczennice klasy II a/d LO w tym roku pod jej opieką przygotowały 400 papierowych żonkili. W dniu 19 kwietnia przez szkolny radiowęzeł uczniowie całej szkoły zaznajomieni zostali z tą akcją, skąd się wzięła oraz co oznacza, a uczennice klasy 2ad LO rozdały żonkile.