Już po raz czwarty w rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim Muzeum POLIN przygotowało akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. 19 kwietnia na ulicach Warszawy i innych miast wolontariusze rozdawali papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 roku.

Żonkile symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję. Związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również co roku 19 kwietnia składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów - często były to właśnie żonkile.

Również Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w tym roku wziął udział w tej akcji. Inicjatorem jej była pani Beata Tracz – nauczyciel bibliotekarz ZSP1. Uczennice klasy I e LO pod jej opieką przygotowały 500 papierowych żonkili. W dniu 20 kwietnia przez szkolny radiowęzeł uczniowie całej szkoły zaznajomieni zostali z tą inicjatywą, a wolontariuszki rozdały żonkile. W tym samym dniu uczniowie klasy 2 d LO wzięli udział w prelekcji filmu „ Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”. Prelekcję poprzedził krótki wykład nauczyciela historii B. Belcarza. Dodatkowo w szkolnej bibliotece przygotowana została wystawa książek poświęconych tematyce getta warszawskiego i powstania w getcie.