Kochani, przedstawiam Wam ofertę konkursu literackiego organizowanego przez  Stowarzyszenie im. Jana Karskiego. Może ktoś z Was będzie chętny do udziału.

Stowarzyszenie im. Jana Karskiego zaprasza uczniów szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych do udziału w Konkursie Literackim on-line. Myślą przewodnią konkursu jest przesłanie Jana Karskiego:
Pamiętajcie, że świat jest pełen niesprawiedliwości, a nawet zła, którym winniście się z odwagą przeciwstawiać.   O sprawiedliwość, o wolność, o godność i jakość życia należy stale walczyć. Konkurs polega na napisaniu pracy, w dowolnej formie literackiej, na jeden z poniższych tematów.

 

 

 

  1. Jan Karski w 1982 roku otrzymał honorowy tytuł Sprawiedliwy wśród Narodów Świata. Państwo Izrael przyznaje je osobom, które podczas II wojny światowej bezinteresownie, narażając życie i wolność udzielały pomocy Żydom prześladowanym przez nazistowskie Niemcy. Co znaczy dla ciebie być sprawiedliwym wśród narodów świata?
  2. W roku 2012 prezydent USA odznaczył pośmiertnie Jana Karskiego Medalem Wolności – najwyższym amerykańskim odznaczeniem państwowym. Podczas uroczystości Barak Obama powiedział: Musimy powiedzieć naszym dzieciom o tym, jak pozwolono, aby wydarzyło się to zło (Holocaust). Stało się ono, ponieważ tak wielu ludzi uległo najbardziej mrocznym instynktom i tak wielu innych milczał Czy milczenie jest przejawem prawa do wolności?
  3. Najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej Jan Karski otrzymał z rąk prezydenta Lecha Wałęsy. Był to Order Orła Białego, który nadawany jest za znamienite zasługi zarówno cywilne, jak i wojskowe, położone w czasie pokoju lub wojny, dla chwały i pożytku Rzeczypospolitej Polskiej. Jak być patriotą w czasach wolności?

 

 

 

Praca nie może przekraczać czterech stron.   Należy ją przesłać elektronicznie na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.   do 10 czerwca 2020 roku. Ogłoszenie laureatów i publikacja nagrodzonych prac, na stronach Stowarzyszenia im. Jana Karskiego, nastąpi 24 czerwca 2020 roku. Laureaci otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe. 

 

 

 

 Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie im. Jana Karskiego w Kielcach.   Regulamin dostępny jest na stronie http://jankarski.org.pl/konkurs-literacki/

 

Zachęcam do udziału

Beata Tracz